Dolomit tanösvény-Zarándokút a Fénykereszthez-Mária út
A szűkebb értelemben vett Keszthelyi-hegység túlnyomórészt felsőtriász dolomitból épül fel és hazánk egyik legváltozatosabb élővilágú vidéke, ahol a szubmediterrán xerotherm sztyeplejtőktől kezdve, a zárt tölgyeseken és bükkösökön át, a jégkori maradványokat őrző hideg szurdokvölgyekig igen sok élőhely típus megtalálható, különlegesen gazdag, egyedi értékeket is tartalmazó flórával és faunával.
A Keszthelyi-hegység dolomitjáról közel 80 védett, ill. fokozottan védett növényfaj ismert, mint például a nősziromfélék, orchideák, kökörcsinek. Ezenkívül állatvilága, különösen a gerinctelen fauna ma is nagyon gazdag. Számos olyan bogár- és lepkefaj élőhelye, amely országosan is ritka pl. láncos futrinka, kis szarvasbogár, illetve a kis apollólepke stb.
A Dolomit tanösvényen a kihelyezett táblák segítségével közelebbi képet kaphatnak az érdeklődők az igen változatos helyi élővilágról.
Indulási javaslat: a Pince közben jobbra található erdei feljárónál.
A Dolomit tanösvény ősszel pompázatos színekbe öltöző cserszömörcés ösvényén át érjük el a Fénykereszthez vezető keresztutat. A bibliai stációk mentén vévigsétálva jutunk fel a települést szimbolikusan védő Fénykereszthez. A Kisistók dombon 2010 óta megasodó kereszttől gyönyörű panoráma tárul elénk. A keresztút lábánál elterülő tisztásttól délkelet felé továbbhaladva a Mária úton, az 1991-ben felállított Szűz Mária szoborhoz érhetünk.
A Keszthelyi-hegység élővilágát, természeti értékeit megismerni vágyók a Bakonyerdő Zrt. által fenntartott Természet Háza Látogatóközpontban interaktív látványelemekkel, fotóillusztrációkkal, akusztikus és vizuális effektekkel és élethű diorámákkal színesített kiállítás bejárása során nyerhetnek bepillantást a hegység lakóinak világába.