Fenséges balatoni receptek

Nyolc ízletes helyi receptet mutatunk be. Próbálják ki: Gyenesdiási betyárgombóc leves, utána diós kalács vagy balatoni lángos és földiási diós laska. A halkedvelőknek pedig a balatoni sült keszeg illetve a harcsapaprikás receptjét ajánljuk.

Balatoni lángos
Hozzávalók 12 főre: 2 kg liszt (Bl 55), 5 dl tej, 5 dl víz, 8 dkg kristálycukor, 7.5 dkg élesztő és 5 dkg só.
Elkészítés: Egy nagyobb tálba tesszük a fele lisztet, az élesztőt, ráöntjük a tejet, vizet, a sót és finoman összekeverjük, majd elkezdjük kidolgozni. Alányúlva, megemelve, ezt ismételgetve levegőt juttatunk bele. Fokozatosan adunk hozzá a megmaradt lisztből, hogy egy lágy, majdnem folyós tésztát kapjunk.
Amikor elválik az edény falából, a tetejét vékonyan meghintjük liszttel, és meleg helyen 15 percet kelesztjük. Ezután 12 egyforma méretű zsemlécskét szaggatunk kézzel belőle. Sima oldalával felfelé, egy olajozott tálcára tesszük őket, fóliával letakarjuk és 15 percet, meleg helyen kelesztjük.
Kézzel nyújtjuk, formázzuk és bő forró olajban mindkét oldalát ropogósra sütjük.
Retrósan, fokhagymás lével, sajtos-tejfölösen, újhullámosan pedig, lekvárral, hagymás-szalonnásan, csoki krémesen ajánljuk.

Harcsapaprikás túrós csuszával
Hozzávalók a harcsapaprikáshoz 4 személyre: 80 dkg (lehetőleg bőrös) harcsafilé, 3 db libatojás nagyságú vöröshagyma, 2 db tv paprika, 1 paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 3 csapott evőkanál pirospaprika, 1 csapott evőkanál liszt, 3 dl tejföl, 1 dl főzőtejszín, só, bors ízlés szerint.
Hozzávalók a túrós csuszához 4 személyre: 40 dkg csuszatészta, 15 dkg túró, 10 dkg füstölt kenyérszalonna,1 csipet friss kaporlevél.
Elkészítés: A harcsafiléket megtisztítjuk a bőrétől és a későbbiekhez félrerakjuk.
A filéket 2×2 cm-es kockákra vágjuk, enyhén besózzuk, és a hűtőbe tesszük.
A vöröshagymát finomra aprítjuk, a paprikát és paradicsomot magtalanítjuk és 1×1 cm-es darabokra vágjuk.
Forró olajon a vöröshagymát szalmasárgára pirítjuk, majd hozzáadjuk a paprikát.
Miután levelet eresztett, rászórjuk a pirospaprikát és felöntjük fél liter hideg vízzel, majd sóval, brossal ízesítjük.
Az áttört fokhagymát, a felkockázott paradicsomot és a harcsa bőrét ebbe az alaplébe tesszük, felöntjük még fél liter vízzel és további 20-25 percig főzzük.
Miután jó ízt adott a harcsa bőre a lének, kivesszük és az alaplevet kézi mixerrel átpasszírozzuk.
Ebben az alaplében 10-15 percig főzzük tovább a harcsakockákat. Az idő elteltével a filéket óvatosan kiemeljük, az alaplevet behabarjuk és megvárjuk, míg a lé felforr.
A túrós csuszához a csuszatésztát sós vízben megfőzzük.
A kenyérszalonnát apró kockákra vágjuk és lepirítjuk, majd a megfőtt csuszatésztával összekeverjük.
A szalonnás tésztát 15 dkg túróval és a tejföllel összekeverjük.

Krumpliprósza
Hozzávalók 6 főre: 1 kg burgonya,  2-3 evőkanál liszt, 2-3 púpos evőkanál tejföl, 1 evőkanál zsír és 1 púpos teáskanál só.
Elkészítés: Meghámozzuk a burgonyákat. Krumpli reszelőn lereszeljük, összekeverjük a liszt felével. Hozzáadjuk a tejfölt, majd megsózzuk és az egészet alaposan összekeverjük. Egy kizsírozott vagy olajozott tepsibe tesszük és az alját megütögetve egyenletesre terítjük. Kemencében vagy sütőben 200-220 C fokon 15 perc alatt készre sütjük. 10×15 cm-re vágjuk és tálaljuk. A tetejét vékonyan megkenhetjük tejföllel.

Dödölle
Hozzávalók 6 főre: 1 kg burgonya, 2 evőkanál só, 1 teáskanál bors, 20 dkg liszt, 2-3 evőkanál zsír, 1 db vöröshagyma és 2 dl tejföl.
Elkészítés: Meghámozzuk és felkockázzuk a burgonyát. Sós vízben puhára főzzük.
A főzővizében összetörjük, hozzáöntjük a lisztből és közben folyamatosan eldolgozzuk. Fontos, hogy forró legyen a burgonya, hogy a liszt belefőjön. Hozzáöntjük a borsot és a sót, majd még lisztet, és keverjük tovább.
Addig keverjük, amíg sűrű krumplipüré állagot nem kapunk. Felaprítjuk a hagymát és a zsírban lepirítjuk. Egy folyamatosan ebbe mártogatott evőkanál segítségével, tepsibe szaggatjuk az elkészült dödölle masszát. A megmaradt hagymás zsírral meglocsoljuk.
Ezután, ha lehetséges, sütőben 10-15 percig nagy lángon sütjük. Fogyasztása előtt, a tetejére tejfölt rakunk.

Földiási Diós laska
Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 25 dkg margarin, 1 púpos evőkanál zsír, 1 db tojás, 2 db tojás a kenéshez, 15 dkg kristálycukor, 2,5 dkg élesztő, 1,5 dl tej az élesztő felfuttatásához, 2 teáskanál cukor, csipet só és kb. 35-40 dkg darált dió a díszítéshez kell még 30-40 db fél vagy negyed dió.
Elkészítés: a tészta hozzávalói t összegyúrjuk. 4 cipót formálunk, ezt ki kell nyújtani 2-3 mm vastagságúra. Különböző formákkal kell kiszúrni. Sütőpapírral borított tepsibe belerakjuk, felvert tojással megkenjük, majd rányomjuk a fél vagy negyed diókat. 180 fokra előmelegített sütőben 12-15 perc alatt megsütjük.

Gyenesdiási betyárgombóc leves
Hozzávalók: 10 dkg füstölt szalonna, 1 evőkanál sertészsír, 25 dkg sárgarépa, 15 dkg petrezselyem, fél zellergumó, 1 vöröshagyma, 2 krumpli, 2 teáskanál só, 1 kávéskanál őrölt bors, 2 dl fehér bor, 2 babérlevél, 1 kávéskanál tárkony, 30 dkg erdei gomba. A habaráshoz: 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál mustár, 2 dl tejföl.
A gombóchoz: 30 dkg darált sertéshús, ízlés szerint őrölt bors, fűszerpaprika, fokhagyma, só, 1 tojás, 2 evőkanál búzadara.
A füstölt szalonnát felkockázzuk, és zsíron kisütjük. Közben a zöldségeket megtisztítjuk, és felaprítjuk. A sárgarépát és petrezselymet karikákra, a zellergumót, vöröshagymát és krumplit kockákra vágjuk.
A szalonnapörcöket kiszedjük a zsírból, és félretesszük. A visszamaradt zsiradékba beleborítjuk a zöldségeket, és elkezdjük párolni. Idő közben sóval és őrölt borssal fűszerezzük. Ráöntjük a bort, teszünk bele babérlevelet, és tárkonyt.
Elkészítjük a gombócokat. Kolbászhúsból, vagy ízesített darált sertéshúsból készítjük, fűszerek, zúzott fokhagyma, tojás és búzadara hozzáadásával. Vizes kézzel kis gombócokat formázunk belőle.
A megpárolt zöldségalapot felengedjük vízzel, majd beletesszük a gombócokat, és a megtisztított, felaprított erdei gombát.
Liszttel, mustárral és tejföllel habarást készítünk, ezt a betyárgombóc levesbe csurgatjuk, összeforraljuk, visszatesszük bele a szalonnapörcöket, és tálalhatunk.

Diási diós (mákos) kalács
Hozzávalók: 1 kg liszt, 6 dkg élesztő, 5 evőkanál kristálycukor, 2 egész tojás és 2 tojás sárgája, 15 dkg margarin/vaj, 1 evőkanál só, 3 vaníliás cukor, 3 dl tej. A töltelékhez: 25 dkg darált dió, 25 dkg darált mák, 15-15 dkg kristálycukor, 2 citrom reszelt héja. A sütőforma kikenéséhez vaj. A kalács kenéséhez egy tojás.
A lisztbe beleütünk két egész tojást, belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a vaníliás cukrot és kristálycukrot, felöntjük meleg tejjel, és finoman összedolgozzuk. Gyúrás közben két tojás sárgáját, és a felolvasztott margarint is beledagasztjuk. Amikor jól kidolgoztuk, akkor letakarjuk, és meleg helyen egy órán át kelesztjük.
Előkészítjük a töltelékeket. A dióhoz és mákhoz is cukrot és reszelt citromhéjat keverünk. Egy kerek sütőformát kivajazunk.
A megkelt tésztát két részre osztjuk. Cipót formázunk belőlük, és egyenként kinyújtjuk. Jó vastagon megszórjuk az egyiket diós, a másikat mákos töltelékkel. Szorosan felhajtjuk a kalácsokat, majd kör alakúra feltekerjük. Először a diósat tesszük a sütőtálba, a mákosat köré helyezzük. Tojással átkenjük a tetejét, és még 30 percig kelesztjük. Előmelegített kemencében, vagy sütőben megsütjük, majd hűtés után lehet szeletelni.

Balatoni sült keszeg
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 6 dkg jó minőségű őrölt fűszerpaprika, só, 2 kg keszeg, vagy kárász, a sütéshez étolaj.
A halakat megtisztítjuk, átmossuk, és sűrűn, mindkét oldalán beirdaljuk. A hasüreget és a külsejét alaposan besózzuk, és ebben 1-2 órán át, hideg helyen pihentetjük.
A lisztet a paprikával összekeverjük, és ebbe forgatjuk bele a keszegeket.
Az étolajat felforrósítjuk, és ropogósra sütjük benne a halakat. Sütés közben folyamatosan figyeljük, sűrűn forgatjuk, nehogy megkeseredjen a paprika.
Friss kenyérrel, savanyúsággal fogyasztjuk.